טיפולים

טרום שיקום

ישנו חלון הזדמנויות צר בין האבחנה עצמה של הסרטן לתחילת הטיפולים האונקולוגיים שבו כבר ניתן להתחיל בטיפול פיזיותרפי. הסרטן עצמו במקרים רבים יכול לגרום לירידה בתפקוד כמו קושי בהליכה, עלייה וירידה במדרגות, ומטרת הטיפול תהיה לשפר את התפקוד על מנת לעבור את הטיפולים בצורה מיטבית. ישנם מחקרים שמצביעים על כך שפיזיותרפיה בשלב הזה יכולה לקצר זמני אשפוז לאחר ניתוח, למנוע סיבוכים, ולהחזיר לתפקוד מהיר יותר. הדרכה נכונה לגבי פעילות גופנית, הנחיות לשמירה על הגוף יכולים להכין את המטופל לטיפולים הצפויים, לעבור אותם בתחושה של שליטה, למנוע או להפחית תופעות לוואי ובסופו של דבר יסייעו לתהליך ההחלמה

שיקום לאחר ניתוח ​

ניתוח הוא אחד האמצעים לטיפול במחלת הסרטן, ושיקום אחריו יכול לסייע בתהליך ההחלמה. ישנה חשיבות להחלמה מהירה מהניתוח משום במקרים רבים יש צורך בהמשך  טיפול מידי למשל כמו קרינה, או כימותרפיה. שיקום מהיר יותר לאחר הניתוח יסייע למטופל להגיע מוכן יותר לשלב הבא של הטיפול. מטרות הטיפול לאחר הניתוח הן הפחתת כאב, הפחתת בצקת, שיפור טווחי תנועה, כוח ולאפשר חזרה לתפקוד יומיומי.

שיקום לאחר קרינה

טיפול קרינתי במקרים רבים גורם לדלקת מקומית וכתוצאה מכך נוצרת צלקת. בדומה לצלקת ניתוחית, גם צלקת מקרינה יכולה להגביל טווחי תנועה בהתאם לאזור בו נעשה הטיפול. מומלץ להתחיל את הטיפול הפיזיותרפיה מוקדם בשלבים הראשונים של הטיפול, אולם בהחלט ניתן לסייע גם אם עברו חודשים או שנים לאחר מכן. מטרת הטיפול לשפר טווחי תנועה, וכוח, הפחתת בצקת, הפחתת כאב, ולאפשר חזרה לתפקוד יומיומי

שיקום לאחר כימותרפיה

לכימותרפיה, או טיפולים סיסטמיים (כמו טיפולים ביולוגיים, הורמונליים וכו׳)  יותר מתקדמים יש להם תופעות לוואי רבות שיכולות להשפיע על מערכת התנועה. לפיזיותרפיה יש את הכלים לטפל במספר רב של תופעות לוואי וביניהן: תשישות הקשורה לסרטן, נוירופתיה (פגיעה במערכת העצבים ההיקפית), כאבים, חולשת שרירים פגיעה בתפקוד לב וריאה. הטיפול יכול להתחיל בכל שלב תוך כדי הטיפולים, וכמובן גם לאחר מכן. תופעות הלוואי מתפתחות תוך כדי הטיפולים, מיד עם תום הטיפול, חודשים ולפעמים גם שנים לאחר מכן. לכן התערבות של פיזיותרפיה אונקולוגית תתאים בכל שלב.

בצקות ולימפדמה

בצקת היא למעשה הצטברות אבנורמלית של נוזלים בגוף, והיא יכולה להופיע במקומות שונים ברגליים, ידיים, בטן, בית חזה ובאיברים פנימיים. אצל חולי סרטן בצקת יכולה להופיע ממגוון סיבות שונות: סוגי סרטן שונים, סוגים מסוימים של כימותרפיה, תרופות שונות, חוסר פעילות, בעיות עם כליה, כבד או פעילות הלב. נושא אחר הוא המערכת הלימפתית שיכולה להיפגע כתוצאה מהסרת קשריות (בלוטות לימפה) שנעשית כחלק מההליך הניתוחי בסוגי סרטן שונים, או קרינה מקומית באזור קשריות הלימפה. פיזיותרפיה לימפתית היא תחום התמחות בפיזיותרפיה שעוסק בטיפול בבצקות, ביניהן בצקת לימפתית.

אימון גופני מותאם

פעילות גופנית היא חלק מאורח חיים בריא, ומחקרים רבים מצביעים על כך שפעילות גופנית צריכה להיות חלק מהמרשם לטיפול בסרטן. נמצא שפעילות גופנית מפחיתה מצבים של דכאון, תשישות וחרדה ומשפרת תפקוד ואיכות חיים הקשורה בבריאות. בנוסף, פעילות גופנית מפחיתה את הסיכון משמעותית בהישנות של המחלה בסרטן שד, מעי ופרוסטטה. השאלה שנשאלת היא מה המרשם של הפעילות גופנית כולל, באותה מידה שהאונקולוג רושם מרשם מאד מדויק לטיפול כמו ניתוח ספציפי, או טיפול כימותרפי, או קרינה במינונים מאד ברורים יש צורך במרשם מתאים לפעילות גופנית. כפיזיותרפיסטית עם ניסיון עשיר, והסמכה של מדריכת חדר כושר אני בונה תכנית אימונים מותאמת אישית למטופלים. האימון יכול להינתן בתוך הקליניקה עצמה עם המלצה לאביזרים שניתן להשתמש בבית, או ניתן לבצע אימון בחדר הכושר המאובזר שנמצא בקאנטרי.

להתייעצות טלפונית ו/או לתיאום תור, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  פרטי התקשרות

  Email

  helenasilco@gmail.com

  טלפון

  054-6779177

  כתובת

  קאנטרי נווה אביבים - יהודה הנשיא 34 ת"א